Exercise 8-7 Variable And Absorption Costing Unit Product Costs; Income Statements-Baxtell Company

Exercise 8-7 Variable And Absorption Costing Unit Product Costs; Income Statements-Baxtell Company. Exercise 8-7 Variable and Absorption Costing Unit Product Costs; Income Statements [LO1, LO2]

Baxtell Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company’s first year of operations:

 

     
  Variable costs per unit:        
     Manufacturing:        
       Direct materials $ 39    
       Direct labour   21    
       Variable manufacturing overhead   3    
     Variable selling and administrative   6    
  Fixed costs per year:        
       Fixed manufacturing overhead   302,500    
       Fixed selling and administrative expense   177,800    

 
      During the year, the company produced 30,250 units and sold 25,400 units. The selling price of the company’s product is $90 per unit.
 Required:

 

1. Assume that the company uses absorption costing.  
   a. Compute the unit product cost.
   

 

b. Prepare an income statement for the year.
   

 

2. Assume that the company uses variable costing.

 

a. Compute the unit product cost.
   

 

 

b. Prepare an income statement for the year.

Exercise 8-7 Variable And Absorption Costing Unit Product Costs; Income Statements-Baxtell Company

Solution:

15% off for this assignment.

Our Prices Start at $11.99. As Our First Client, Use Coupon Code GET15 to claim 15% Discount This Month!!

Why US?

100% Confidentiality

Information about customers is confidential and never disclosed to third parties.

Timely Delivery

No missed deadlines – 97% of assignments are completed in time.

Original Writing

We complete all papers from scratch. You can get a plagiarism report.

Money Back

If you are convinced that our writer has not followed your requirements, feel free to ask for a refund.

Need Help?